Hele boligen·Privat vært

Feriehus "Vänernsøen"

Billedgalleri for Feriehus "Vänernsøen"

En ejendom ved vandet med en række røde bygninger, en bro og rolige vandflader der spejler bygningerne.
En trætrap med metalgelændere og et loft med træribber.
Oversigtsbillede af en lysthavn med flere bådepladser og både, omgivet af grønt og en mindre bygning.
En lysthavn med flere både ved kaj og en række røde bygninger med hvide detaljer.
En træterrasse med fletstole og en potteplante.

Anmeldelser

9,0 ud af 10.
Fantastisk

Højdepunkter

  • Oplev nærliggende seværdigheder
    Near Vänern
1 soveværelse1 badeværelsePlads til 3 personer

Populære faciliteter

  • Terrasse
  • Swimmingpool
  • Grill
  • Gratis internet
  • Køleskab
  • Tørretumbler

Udforsk området

Åbn kort
Mellerud, Vastra Gotaland County
  • Place, Vänern
    ‪1 min. gang‬
  • Place, Dalslands Kanal AB
    ‪25 min. kørsel‬
  • Place, Vänersborg
    ‪58 min. kørsel‬
  • Airport, Trollhättan (THN-Vänersborg)
    ‪69 min. kørsel‬

Værelser og sovepladser

1 soveværelse (3 sovepladser)

1 badeværelse

Badeværelse 1

Områder

Terrasse eller gårdhave
Køkken

Om overnatningsstedet

Feriehus "Vänernsøen"

Huset har en af ​​de bedste steder i havnen og Kapacitet højst 3 voksne eller familier med yngre børn. Huset er meget populært, da det er det eneste lejeobjekt i marinaen, der har toilet inde og leveres med gratis WiFi til streaming.

Foran huset er der en møbleret dæk, der står over for marinaen og på bagsiden er der en mindre dæk thatoffers morgensol og en smuk udsigt over øhavet. Hvis interesseret i madlavning, vil du finde et veludstyret køkken sammen med en stor udendørs gas grill. For offseason gæster Der er ingen grund til at fryse, da huset er winterized med gulvvarme som tillader dig at bo under Efterår og vinter til at nyde laksefiskeri.

Brusere og yderligere toiletter er placeret i servicebygningen kun 30 meter fra hytten. Bygningen er meget frisk og indeholder sektioner for mænd og kvinder. Begge sektioner er opdelt i små badeværelser, hvor du vil være i stand til at låse døren for at få privatliv.

Sengetøj og håndklæder skal bringes af gæsterne. Men hvis du rejser med fly med små bagage, vil jeg forsøge at arrangere nogen til at få dig sengetøj for et ekstra gebyr. Spørg mig, når du kontrollerer tilgængelighed.

Marinaen er værdsat for sin ro Hvilket giver god tid til at læse en bog eller bare slappe af på de dæk. For de små børn er der en populær legeplads, og der er mulighed for at fiske fra alle moler og moler (ingen brug for licens). 20 meter bag huset er der en platform egnet til svømning.

I nærheden "Hvid sannar" Du vil finde en dejlig strand samt en opvarmet pool. Du vil også være i stand til at leje cykler, kanoer og tennisbaner. Dalsland Canal bådture kan bestilles i nabolandene steder som "Upperud" og "Haverud". Hvis interesseret i at spille golf, vil du finde golfbanen kun 1 km fra marinaen.

Tilføj datoer for priser

Lignende overnatningssteder

Husregler

Indtjekning efter kl. 14.00
Udtjekning inden kl. 11.00
default

Børn

Børn i alderen 0-17 år er tilladt
default

Begivenheder

Arrangementer er ikke tilladt
default

Kæledyr

Kæledyr er ikke tilladt
default

Rygning

Rygning er ikke tilladt

Vigtige oplysninger

Godt at vide

Overnatningsstedets nr.: 8282027
Dette overnatningssted administreres af en privat vært (en person, der ikke udlejer som virksomhed eller erhverv). EUs forbrugerlov, herunder fortrydelsesret, gælder ikke for din reservation. Din reservation er dog dækket af din private værts afbestillingsregler.
Gebyrer for ekstra opredninger kan forekomme og varierer afhængigt af overnatningsstedets politik
Gyldigt billed-ID og kreditkort, debetkort eller kontant depositum kan være påkrævet ved indtjekning til dækning af påløbende udgifter
Særlige ønsker afhænger af tilgængelighed ved indtjekning og kan medføre ekstra gebyrer. Særlige ønsker kan ikke garanteres
Fester og events for grupper er strengt forbudt på stedet
Værten har ikke angivet, om der er en kuliltealarm på overnatningsstedet. Medbring evt. egen alarm.
Værten har angivet, at der er en røgalarm på overnatningsstedet
Overnatningsstedets sikkerhedsforanstaltninger inkluderer brandslukker og førstehjælpskasse

Om området

Mellerud

Dette feriehus befinder sig ved strandpromenaden i Mellerud. Ørtagården i Dals Rostock er en af de lokale seværdigheder. Ønsker du at opleve områdets natur, kan du tage forbi Sörknatten Naturreservat og Vänern. Udforsk områdets muligheder for oplevelser på, i og ved vandet såsom kajakroning og motorbådssejlads i nærheden, eller nyd godt af den fri natur ved at kaste dig ud i mulighederne hvad angår økoture og vandre-/cykelruter.
Kort
Mellerud, Vastra Gotaland County

Hvad ligger i nærheden?

  • Vänern - 1 min. gang - 0.0 km
  • Dalslands Kanal AB - 25 min. kørsel - 24.0 km
  • Håverud Akvedukt - 25 min. kørsel - 24.1 km
  • Fröskog Kirke - 48 min. kørsel - 61.6 km
  • Vänersborg - 58 min. kørsel - 59.6 km

Sådan kommer du rundt

  • Mellerud Station - 6 min. kørsel
  • Trollhättan (THN-Vänersborg) - 56 min. kørsel

Restauranter

  • ‪Sibylla - ‬7 min. kørsel
  • ‪Restaurant Vågen - ‬8 min. kørsel
  • ‪Mat & Café Brevé - ‬7 min. kørsel
  • ‪Åsmule Kafé - ‬7 min. kørsel
  • ‪Restaurang Rundellen - ‬8 min. kørsel

Ofte stillede spørgsmål

Har Feriehus "Vänernsøen" en pool?

Ja, dette overnatningssted har en pool.

Er Feriehus "Vänernsøen" et kæledyrsvenligt overnatningssted?

Nej, kæledyr er ikke tilladt på dette overnatningssted.

Hvor meget koster parkering hos Feriehus "Vänernsøen"?

Der er mulighed for parkering på overnatningsstedet.

Hvornår er indtjekning på Feriehus "Vänernsøen"?

Indtjekning starter kl. 14.00.

Hvornår er udtjekning på Feriehus "Vänernsøen"?

Udtjekning er kl. 11.00.

Hvor ligger Feriehus "Vänernsøen"?

Denne hytte ligger ved strandpromenaden, kun få skridt fra Vänern og 3,6 km fra Vita Sandars Strand. Derudover ligger Kolungen og Näs badplats ca. 15 km derfra.

Anmeldelser

9,0

Fantastisk

Anmeldelser vises i kronologisk rækkefølge og har gennemgået en modificerings- og verificeringsproces, medmindre andet er angivet.
Få mere at videÅbner i et nyt vindue
Bedømmelse på 10 − Fremragende. 14 af i alt 29 anmeldelser
Bedømmelse på 8 − Udmærket. 14 af i alt 29 anmeldelser
Bedømmelse på 6 − Okay. 0 af i alt 29 anmeldelser
Bedømmelse på 4 − Dårligt. 1 af i alt 29 anmeldelser
Bedømmelse på 2 − Forfærdeligt. 0 af i alt 29 anmeldelser

8,2/10

Rengøring

9,2/10

Indtjekning

9,0/10

Kommunikation

9,6/10

Området

9,2/10

Annoncens rigtighed

Anmeldelser

Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed
Great place for a short break
Overnattede 3 nætter i juli 2025
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Fint hus og sted

Fin lejlighed. meget lille toilet i huset ellers ingen klager
Overnattede 3 nætter i april 2025
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Fin lille feriebolig

Fin men meget lille feriebolig. Perfekt når vejret er godt og man primært er ude. Meget smuk udsigt på bagsiden. Ellers ren og pæn. Badefaciliteter også meget fine.
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed
Vi har hatt et fint opphold i sjøboden, den hadde det vi trengte av plass og utstyr. Veldig fin beliggenhet, kort vei til fine turer og bademuligheter. God kommunikasjon med utleier. Kan anbefale dette stedet videre.
Overnattede 3 nætter i juli 2025
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Et lite paradis.

Rekreasjon
Overnattede 2 nætter i oktober 2023
Verificeret anmeldelse

4/10 Ringe

Synes godt om: Indtjekning, beliggenhed
Synes ikke om: Rengøring, kommunikation, annoncens rigtighed

Ikke helt som forventet

Dårlig renhold, veldig dårlig internett. Dvd spiller er der, men mangler kabler for å koble til tv. Så at det reklameres med både stabilt wifi og dvd spiller, er rett og slett løgn. Veldig kjedelig når man reiser med barn og kanskje vil se en film på kvelden
Overnattede 3 nætter i juli 2023
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Mellerud

Vi är mycket nöjda!
Overnattede 3 nætter i juli 2023
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Ing.

Tyvärr blåsigt och en hel del regn. Bra ändå.
Overnattede 3 nætter i juli 2023
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Tiny House direkt am Waaer

Nettes aus, funktionell eingerichtet. Ideal für 2 Personen. Sehr schöne Umgebung, direkt am Vänernsee. Nicht geeignet für bewegungseingeschränkte Menschen. Wir haben uns wohl gefühlt - gerne wieder!
Overnattede 7 nætter i juni 2023
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Andre gang vi har vært der. Flott sted. Mye måkeskrik., men det må vi tåle.

Stortrives
Overnattede 2 nætter i juni 2023
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Fint sted

Kommer tilbake. De
Overnattede 2 nætter i april 2023
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Kleines Appartment in guter Lage und mit professionellem Vermieter

Trotz des etwas beengten Platzes hatte man alles was man braucht und die Wohnung war entsprechend eingerichtet. Lage direkt am Wasser in einem Ferienpark war ebenfalls schön. Einziger Kritikpunkt wäre der Zustand, in dem die Wohnung von Vorgänger hinterlassen wurde - vermutlich liegt das auch eher an längerer Nicht-Nutzung des Appartments vor unserem Aufenthalt. Für mehr als zwei erwachsene Reisende mit Kind aufgrund des engen Platzes jedoch eindeutig nicht zu empfehlen. Kontakt zum Vermieter war ebenfalls gut, dieser war sehr zuvorkommend.
Overnattede 7 nætter i august 2022
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Cozy cottage in fantastic location

We'd a great time at this location and the nature around. The cottage is nice and tidy and offers everything you need, if you're not too demanding. To quickly jump into the lake for a refreshment or to have dinner on the small terrace is really wonderful and one quickly gets used to it.
Overnattede 2 nætter i juni 2022
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Jättenöjd

Fina fräscha, fullt utrustade bodar med superläge precis vid vattnet.
Overnattede 4 nætter i juli 2021
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, beliggenhed, annoncens rigtighed

Lugnt

Helt okej läge med lugn och ro. Bra bostad som hade det mesta man behövde. Enda negativa är väl mycket oljud från båtar och fiskmåsar.
Overnattede 2 nætter i juli 2021
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Att bo i hamnen

Läget är strålande vid Vänerkusten, vi hade utsikt till horisonten i den bod vi bodde i. Brant trappa/stege till sovloftet. För vår del funkade det. Och väldigt mycket spännande natur i närheten!
Overnattede 6 nætter i maj 2021
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Sunnanå hamn

Fantastiskt läge, bra med saker att göra! Hur cykel o utforska
Overnattede 5 nætter i juli 2020
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Tre nätter med familjen

Fräsch och välplanerad sjöbod precis vid badbrygga. Saknade inget. Nödvändigt att ha öppna fönster under natten då det blev väldigt varmt på loftet men fläkt fanns också. Trevlig restaurang några hundra meter bort.
Overnattede 3 nætter i juli 2020
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Toller Aufenthalt

Nettes kleines Häuschen mit schöner Sicht auf den See und den Hafen. Wir kommen gerne wieder!
Overnattede 2 nætter i maj 2020
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Schöne Sonnenuntergänge

Für ein 1 Wöchiges Urlaubs Erlebnis sehr Empfehlenswert. Die Sonnenuntergänge sind Traumhaft schön, zudem ist die Temperatur angenehm, wenn man sich auf der Terrasse befindet. Der gigantische See ist eine schöne Möglichkeit um sich abzukühlen und das unfassbare ist, dass ein paar Kilometer weiter ein Strand mit schönem weichem Sand sich befindet, wo man viel Spaß mit der Familie haben kann. Jedoch gibt es ein Nachteil mit den Insekten in der Nacht. Sobald eine bestimmte Uhrzeit einbricht, kommen Stechmücken und vieles mehr überhäuft. In der Nacht wird es sehr schnell heiß im Hütchen. Jedoch kann man sehr gut lüften. Zu unserem Glück hatten wir super nette Nachbarn mit denen wir viel reden und Spaß haben konnten, was den Urlaub noch viel schöner machte. Wenn man zum Angeln gekommen ist, ist es nur zum teils empfehlenswert. Fische sind zwar fangbar, jedoch viele kleine oder gar keine. Man müsste sich dann gute Stellen raussuchen, sonst kommt es zur Niete. Im groß und ganzem kann man es für Familien, Paare oder Freunde die Urlaub machen wohlen sehr gut weiter Empfehlen!
Overnattede 7 nætter i juli 2019
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, beliggenhed, annoncens rigtighed

Ein gemütliches Häuschen in traumhafter Lage

Wir haben uns hier sehr wohl gefühlt und das Hafen-Feeling und den Anblick der Natur genossen. Auf der Frühstücksterasse hatten wir einen tollen Blick auf den See auf der anderen Terasse konnten wir über den Hafen blicken. Ein großer Sandstrand zum Baden war nur 2km entfernt. Aber man könnte auch hier vom Steg ins Wasser hüpfen!
Overnattede 7 nætter i juli 2019
Verificeret anmeldelse

8/10 Godt

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Rekommenderas

Trevligt men det borde vara en avskärmning mellan bodarna (typ insynsskydd av markisväv)
Overnattede 2 nætter i juli 2019
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Nice tiny house

We enjoyed our stay, the view to the lake at the backside and the harbour at the frontside is beautyful. The house is fully equipped, very clean. Thanks for all.
Overnattede 5 nætter i august 2018
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Wundervoll gelegen direkt am See

Die Wohnung hatte alles, was man braucht. Obwohl klein haben wir uns sehr wohl gefühlt. Da fiel auch nicht ins Gewicht, dass man zur Duschgelegenheit ein paar Schritte laufen musste.
Overnattede 5 nætter i juli 2018
Verificeret anmeldelse

10/10 Fremragende

Lovely house by the lake

We had a lovely stay at this house. It had all conveniences and a nice terrace just outside (and one at the back). The weather was wonderful and we took many baths during our stay and also made excursions to Håverud and Vita sannar. We would definitely recommand a visit to Sunnanå and this house.
Overnattede 5 nætter i juli 2018

Om værten

Vært: Micael Jacobsson

Værtens profilbillede

Sprog:

engelsk, svensk
Fortæl os, hvordan vi kan forbedre vores hjemmesideGiv feedback