Lejlighed

Phoenix 4035- Family Friendly Complex

Billedgalleri for Phoenix 4035- Family Friendly Complex

En rummelig stue med stort fjernsyn, behagelige siddepladser og en balkon med udsigt.
En høj bygning med flere balkoner og en midterindgang.
Overnatningsstedets område
En moderne stue med sofa, sofabord og mønstrede puder. Der er et spiseområde med bord og stole, og et køkken i baggrunden.
Et moderne køkken med hvide skabe, et rustfrit stål køleskab, en mikrobølgeovn og en kaffemaskine. Der er en bænk med brune puder og en lille ø med barstole.

Anmeldelser

9,2 ud af 10.
Fantastisk

Højdepunkter

  • Sjov for hele familien
    Højt bedømt af familier
  • Spillehal/spillerum
    Et sjældent fund – sjov for alle aldre med en spillehal/et spillerum på stedet.
  • Central beliggenhed
    Du er aldrig langt fra din destination med denne praktiske beliggenhed.
  • Oplev nærliggende seværdigheder
    I nærheden af Orange Beach Strande
3 soveværelser2 badeværelserPlads til 12 personer

Populære faciliteter

  • På stranden
  • Indendørs pool
  • Boblebad på stedet
  • Mulighed for parkering på stedet
  • Køkken
  • Vaskemaskine

Udforsk området

Åbn kort
Orange Beach, AL
  • Place, Orange Beach Strande
    ‪1 min. gang‬
  • Place, Perdido Beach Boulevard
    ‪1 min. gang‬
  • Place, Gulf State Park
    ‪6 min. gang‬
  • Airport, Gulf Shores, AL (GUF-Jack Edwards)
    ‪14 min. kørsel‬

Værelser og sovepladser

3 soveværelser (12 sovepladser)

Soveværelse 1

1 kingsize-seng

Soveværelse 2

1 kingsize-seng

Soveværelse 3

1 sovesofa (dobbeltseng)

Soveværelse 4

2 køjesenge (enkeltsenge)

2 badeværelser

Badeværelse 1

Badekar eller brusekabine · Toilet

Badeværelse 2

Badekar eller brusekabine · Toilet

Områder

Køkken
Altan
Spiseområde

Om overnatningsstedet

Phoenix 4035- Family Friendly Complex

Welcome to Phoenix 4035, a beautifully decorated 3-bedroom, 2-bathroom condo located directly on the beach in Orange Beach, Alabama. With room for up to 12 guests, a large balcony overlooking the Gulf, and full access to Phoenix's incredible resort-style amenities, this beachfront retreat is perfect for families or groups looking to make unforgettable memories by the sea.

***PLEASE NOTICE- Starting September 8, 2026 Phoenix 4 will begin preparing for the South Elevation Repair & Coating Project. This project is expected to last through mid-December, weather permitting. The scope of work will include, but is not limited to, concrete spall repairs, balcony floor waterproofing, ceiling and wall coatings, and protective coating applications. Guests can expect elevated levels of noise, vibration, and dust due to the use of jackhammers, grinders, and other specialized equipment.
Balcony access will not be permitted while work is being performed on the affected stack.
Swing stages will be suspended from the roof parapet wall, which may result in temporary visual obstructions from safety lines, rigging, equipment, and power cables. Outdoor water amenities may be subject to periodic closures to maintain a safe work environment.

The Space – Sleeps 12 Comfortably
Primary Bedroom: King-size bed, private en-suite bathroom with shower/tub combo, and access to a north-facing private balcony.
Bedroom 2: King-size bed, ideal for couples or solo travelers seeking comfort and privacy.
Bedroom 3: Two Twin-over-Full bunk beds—great for kids, teens, or multiple guests.
Living Room: Sleeper sofa, two cozy chairs, flat-screen TV, and direct access to the Gulf-front balcony.
Kitchen: Fully outfitted with appliances, granite countertops, cookware, and all essentials for home-cooked meals.
Dining Area: Dining table with seating for 7, plus breakfast bar seating for 4.
Laundry: Full-size washer and dryer in-unit for your convenience.
Balcony: Oversized and Gulf-facing with outdoor seating—perfect for sunrise coffee, sunset cocktails, or simply soaking in the emerald views.
Parking: Parking passes are purchased from a link sent via email and must be picked up at the front desk on site. Only 2 (two) parking passes are available for each condo. Not included in reservation cost.

Key Features & Amenities
Outdoor Pool & Kiddie Pool with Mushroom Waterfall – Fun for the whole family.
Indoor Hot Tub & Access to Indoor Heated Pools at Phoenix III & IV – Relax, rain or shine.
Fitness Center & Business Center – Stay on track with your workouts or remote work.
Tennis, Racquetball, Basketball & Shuffleboard Courts – Multiple options for outdoor and indoor fun.
Private Beach Access – Walk directly onto the sugar-white sands of Orange Beach.
Gated Entry with On-Site Security – Enjoy peace of mind throughout your stay.
Free WiFi & Cable TV – Stay connected and entertained.

The Location
Phoenix 4035 is located at 24250 Perdido Beach Blvd, Orange Beach, AL 36561, placing you in the heart of everything Orange Beach has to offer. You'll be just minutes from popular attractions like The Wharf, Flora-Bama, Adventure Island, and a wide variety of local restaurants, beach shops, and grocery stores—perfect for days out and evenings in.

Book Your Stay Today!
With breathtaking views, spacious accommodations, and resort-style amenities, Phoenix 4035 is your ticket to the ultimate beach vacation. Reserve today and experience everything the Alabama Gulf Coast has to offer!
​​​​​

THE BEACHBALL DIFFERENCE:

From the Flora-Bama to Fort Morgan, BEACHBALL PROPERTIES is here to help you enjoy your next beach vacation at one of our premier condos, duplexes, or private homes in Gulf Shores, Orange Beach, and Fort Morgan, Alabama. Family-owned and operated, our team works diligently to ensure that your entire Alabama Gulf Coast getaway is hassle-free and fun from reservation to check-out.

Every property in our portfolio has been vetted and verified so you can book with confidence. If you have questions prior to your trip, we are happy to assist you. During your stay, a BEACHBALL PROPERTIES representative will be available 24/7 to help with any issues that may arise.

Book with us today and get ready to have a BALL at the Beach!

BEACHBALL PROPERTIES VACATION RENTAL POLICIES:

RENTAL AGREEMENT: Tenant Vacation Rental Agreement must be electronically signed to secure your reservation. Please read carefully. This is a legally binding document.

NO SMOKING: All properties are non-smoking.

AGE RESTRICTION: Must be at least 25 years older to book a BEACHBALL PROPERTIES vacation rental. A person 25 years or older must be staying at the property for the entire duration of the booking. There will be no refunds issued for anyone booking under false pretenses.

CHECK-IN: Check-in is at 4PM.

CHECK-OUT: Check-out is at 10AM. Check out after 10AM will be charged an additional day.

MONTHLY/SNOWBIRD RENTALS: Available from November through February. Call to ask about monthly rates.

PARKING PASSES: Two (2) parking passes max-to be purchased via link sent in an email after booking-not included in reservation cost. The cost of parking passes is set by each Homeowner's Association and is subject to change at any time without notice. U-hauls, trailers, boats, jet skis, buses, etc. are not allowed on property.

CANCELLATION POLICY RELAXED: Guests who cancel at least 30 days before check-in shall receive a 100% refund of the amount they have paid. For cancellations between 14 and 30 days before check-in, 50% of the total reservation costs shall be refunded. For cancellations made less than 14 days prior to the beginning date of the reservation, NO REFUNDS will be issued. Refunds shall not be issued for late arrivals, early departures, or inclement weather conditions including hurricanes and named storms. We do offer optional travel insurance which we highly encourage all guests to purchase.

WHAT YOU SHOULD BRING: Guests receive a “starter pack” of laundry detergent, dish washing detergent, one trash bag per trash can, and travel-sized shampoo, conditioner, and soap per bathroom. Starter supplies are not intended to last for the duration of your stay. Linens are furnished but please bring your own beach towels.

RATES: Rates subject to change up until time of booking. Additional fees and taxes may apply.

PROFESSIONALLY HOSTED BY: BEACHBALL PROPERTIES, located at 22989 Perdido Beach Blvd. Orange Beach, AL 36561. Come Have a Ball at the Beach!

Tilføj datoer for priser

Lignende overnatningssteder

Husregler

Indtjekning efter kl. 16.00
Minimumsalder for lejere: 25
Udtjekning inden kl. 10.00
default

Børn

Børn i alderen 0-17 år er tilladt
default

Begivenheder

Arrangementer er ikke tilladt
default

Kæledyr

Kæledyr er ikke tilladt
default

Rygning

Rygning er ikke tilladt

Vigtige oplysninger

Godt at vide

Overnatningsstedets nr.: 2597942vb
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.
Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Gebyrer for ekstra opredninger kan forekomme og varierer afhængigt af overnatningsstedets politik
Gyldigt billed-ID og kreditkort, debetkort eller kontant depositum kan være påkrævet ved indtjekning til dækning af påløbende udgifter
Særlige ønsker afhænger af tilgængelighed ved indtjekning og kan medføre ekstra gebyrer. Særlige ønsker kan ikke garanteres
Fester og events for grupper er strengt forbudt på stedet
Værten har angivet, at der er en kuliltealarm på overnatningsstedet
Værten har angivet, at der er en røgalarm på overnatningsstedet
Overnatningsstedets sikkerhedsforanstaltninger inkluderer brandslukker og lås med dødbolt

Om området

Orange Beach

Denne lejlighed befinder sig i Orange Beach tæt på forlystelsesparker og på stranden. Tropic Falls ved OWA er en af de populære seværdigheder i området. Stedets natur kan opleves med et besøg til Gulf State Park og Orange Beach Strande. Adventure Island og Orange Beach Indian and Sea Museum er også et besøg værd. Vil du gerne have dyppet tæerne? Der er rig mulighed for Dykning, snorkling og parasailing i nærheden af overnatningsstedet.
Kort
Orange Beach, AL

Hvad ligger i nærheden?

  • Orange Beach Strande - 1 min. gang - 0.0 km
  • Perdido Beach Boulevard - 1 min. gang - 0.1 km
  • Gulf State Park - 6 min. gang - 0.6 km
  • Adventure Island - 10 min. gang - 0.8 km
  • Orange Beach Welcome Center - 14 min. gang - 1.2 km

Sådan kommer du rundt

  • Gulf Shores, AL (GUF-Jack Edwards) - 14 min. kørsel

Restauranter

  • ‪Villaggio Grille - ‬11 min. kørsel
  • ‪The Southern Grind Coffee House - ‬11 min. kørsel
  • ‪CoastAL Orange Beach - ‬3 min. kørsel
  • ‪Sunliner Diner - ‬3 min. kørsel
  • ‪Tee Off At The Wharf - ‬10 min. kørsel

Ofte stillede spørgsmål

Har Phoenix 4035- Family Friendly Complex en pool?

Ja, dette overnatningssted har en indendørs pool.

Hvad koster det at overnatte hos Phoenix 4035- Family Friendly Complex?

Priserne for 1 nat for 2 voksne hos Phoenix 4035- Family Friendly Complex den 30. dec. 2026 starter fra 7.435 kr., inkl. skatter og gebyrer, fra og med den 30. aug. 2026. Denne pris er baseret på den laveste pris pr. nat fundet inden for de seneste 24 timer for ophold i de næste 30 dage. Priser kan til enhver tid ændres. Vælg dine datoer for mere præcise priser.

Er Phoenix 4035- Family Friendly Complex et kæledyrsvenligt overnatningssted?

Nej, kæledyr er ikke tilladt på dette overnatningssted.

Hvor meget koster parkering hos Phoenix 4035- Family Friendly Complex?

Der tilbydes selvstændig parkering mod et gebyr.

Hvornår er indtjekning på Phoenix 4035- Family Friendly Complex?

Indtjekning starter kl. 16.00.

Hvornår er udtjekning på Phoenix 4035- Family Friendly Complex?

Udtjekning er kl. 10.00.

Hvor ligger Phoenix 4035- Family Friendly Complex?

Dette lejlighedskompleks ligger på stranden i Orange Beach, kun 10 minutters gang fra Perdido Beach Boulevard, Orange Beach Strande og Gulf State Park. Derudover ligger Adventure Island og Orange Beach Welcome Center 15 minutter derfra.

Om værten

Vært: Beachball Properties

Værtens profilbillede

Sprog:

engelsk

Premium-vært

Værten sørger gang på gang for, at gæster får en god oplevelse.
Fortæl os, hvordan vi kan forbedre vores hjemmesideGiv feedback