Bright Beachfront Kona Condo with Ocean Views, Pool & Hot Tub

Billedgalleri for Bright Beachfront Kona Condo with Ocean Views, Pool & Hot Tub

Udendørs spisemuligheder
Udendørs spisemuligheder
Opholdsområde
Pool
En strand med krystalklart turkisblåt vand, palmer og en klippefyldt kystlinje.

Anmeldelser

9,4 ud af 10.
Enestående

Højdepunkter

  • Fantastisk beliggenhed ved stranden
    Nyd de paradisiske omgivelser med en højt bedømt beliggenhed ved stranden.
  • Mulighed for parkering i parkeringskælder
    Nyd bekvemmeligheden ved en parkeringskælder – et sjældent fund i området.
  • Central beliggenhed
    Du er aldrig langt fra din destination med denne praktiske beliggenhed.
2 soveværelser2 badeværelserPlads til 6 personer

Populære faciliteter

  • På stranden
  • Swimmingpool
  • Boblebad på stedet
  • Mulighed for parkering i parkeringskælder
  • Køkken
  • Vaskemaskine

Udforsk området

Åbn kort
Kailua-Kona, HI
  • Place, Magic Sands Beach
    ‪2 min. kørsel‬
  • Place, Kailua-Kona Beaches
    ‪2 min. kørsel‬
  • Place, Sadie Seymour Botanical Garden
    ‪6 min. kørsel‬
  • Airport, Kailua-Kona, HI (KOA-Kona Intl.)
    ‪25 min. kørsel‬

Værelser og sovepladser

2 soveværelser (6 sovepladser)

Soveværelse 1

1 kingsize-seng

Soveværelse 2

1 queensize-seng

Stue 1

1 sovesofa (dobbeltseng)

2 badeværelser

Badeværelse 1

Toilet · Kun brusekabine

Badeværelse 2

Toilet · Kun brusekabine

Områder

Køkken
Kontor
Altan

Om overnatningsstedet

Bright Beachfront Kona Condo with Ocean Views, Pool & Hot Tub

Summary:

Bright beachfront condo with ocean views, pool & hot tub



The Space:

Ready to relax? Turn on the ceiling fans and settle into this condo by the sea. Take in the ocean air and relax on the west-facing lanai to look out over Holualoa Bay, great for dining, coffee, and enjoying refreshing beverages with the people you love. You'll love watching the outriggers, surfers, and canoes moving past while you kick back in true Hawaiian style, and you can catch the Ironman World Championship and parade right from the hallway. During their visit, guests can vacation on island time, thanks to amenities like the full kitchen and a private washer/dryer. Refresh yourself after a day at the beach in the resort's shared pool and hot tub. It's your island paradise!



WHAT’S NEARBY

This condo is located in downtown Kona, a walkable oceanfront area with popular eateries like Huggo's, shopping spots that include ABC Stores, and locally renowned coffee at Island Lava Java all within two-and-a-half miles of the condo. Local favorite Da Poke Shack, with its famously fresh tuna, is within the KBK complex - perfect for take-out you can enjoy on the beach. The entire area offers shopping, biking, and walking while never losing sight of the ocean. Both Magic Sands Beach and Pahoehoe Beach Park are just one mile away. Of course, One Aloha Shave Ice Co. is a must-visit for something sweet, just three miles from the condo.



THINGS TO KNOW



The pool and hot tub are in the main complex of Kona Bali Kai.

This property is managed by Heavenly Vacations by Casago.

Stays over 28 nights may be eligible for a fee waiver.

Tilføj datoer for priser

Lignende overnatningssteder

Husregler

Indtjekning efter kl. 16.00
Minimumsalder for lejere: 21
Udtjekning inden kl. 10.00
default

Børn

Børn i alderen 0-17 år er tilladt
default

Begivenheder

Arrangementer er ikke tilladt
default

Kæledyr

Kæledyr er ikke tilladt
default

Rygning

Rygning er ikke tilladt

Vigtige oplysninger

Godt at vide

Overnatningsstedets registreringsnummer GE-090-318-2848-01, TA-090-318-2848-01, 760150230038
Overnatningsstedets nr.: 5364822vb
Hvis du afbestiller din reservation, er dette underlagt værtens afbestillingspolitik. I overensstemmelse med EU's regler om forbrugerrettigheder er reservation af overnatning ikke omfattet af fortrydelsesretten.
Dette overnatningssted udlejes af en professionel vært, der udlejer som en virksomhed eller et erhverv.
Gebyrer for ekstra opredninger kan forekomme og varierer afhængigt af overnatningsstedets politik
Gyldigt billed-ID og kreditkort, debetkort eller kontant depositum kan være påkrævet ved indtjekning til dækning af påløbende udgifter
Særlige ønsker afhænger af tilgængelighed ved indtjekning og kan medføre ekstra gebyrer. Særlige ønsker kan ikke garanteres
Fester og events for grupper er strengt forbudt på stedet
Værten har angivet, at der er en kuliltealarm på overnatningsstedet
Værten har angivet, at der er en røgalarm på overnatningsstedet
Overnatningsstedets sikkerhedsforanstaltninger inkluderer brandslukker og førstehjælpskasse
Dette overnatningssted har udendørsområder såsom altaner, balkoner eller terrasser, der muligvis ikke er egnede for børn. Hvis du har spørgsmål, anbefaler vi, at du kontakter overnatningsstedet inden ankomst for at bekræfte, at de har et passende værelse til dig

Om området

Kailua-Kona

Denne lejlighed befinder sig på stranden i Holualoa Village – et område i Kailua-Kona. Kailua Pier er en betydningsfuld seværdighed, du kan opleve. Er du mere interesseret i stedets natur, kan du kigge forbi Magic Sands Beach og Kahalu'u Strandpark. Ser du frem til et event eller en sportbegivenhed under din rejse? Se, hvad Holua Racquet and Paddle eller Holua Tennis Center har på programmet. Udforsk områdets muligheder for oplevelser på, i og ved vandet såsom fiskeri i nærheden, eller nyd godt af den fri natur ved at kaste dig ud i mulighederne hvad angår ridning.
Kort
Kailua-Kona, HI

Hvad ligger i nærheden?

  • Magic Sands Beach - 2 min. kørsel - 1.6 km
  • Kailua-Kona Beaches - 2 min. kørsel - 1.6 km
  • Kahalu'u Strandpark - 4 min. kørsel - 4.2 km
  • Sadie Seymour Botanical Garden - 6 min. kørsel - 6.1 km
  • Kailua Pier - 6 min. kørsel - 4.9 km

Sådan kommer du rundt

  • Kailua-Kona, HI (KOA-Kona Intl.) - 20 min. kørsel

Restauranter

  • ‪Royal Kona Resort Oceanfront Bar - ‬4 min. kørsel
  • ‪Don's Mai Tai Bar - ‬4 min. kørsel
  • ‪Huggo's On The Rocks - ‬5 min. kørsel
  • ‪Laverne's Sports Bar - ‬5 min. kørsel
  • ‪Island Lava Java - ‬5 min. kørsel

Ofte stillede spørgsmål

Har Bright Beachfront Kona Condo with Ocean Views, Pool & Hot Tub en pool?

Ja, dette overnatningssted har en pool.

Er Bright Beachfront Kona Condo with Ocean Views, Pool & Hot Tub et kæledyrsvenligt overnatningssted?

Nej, kæledyr er ikke tilladt på dette overnatningssted.

Hvornår er indtjekning på Bright Beachfront Kona Condo with Ocean Views, Pool & Hot Tub?

Indtjekning starter kl. 16.00.

Hvornår er udtjekning på Bright Beachfront Kona Condo with Ocean Views, Pool & Hot Tub?

Udtjekning er kl. 10.00.

Hvor ligger Bright Beachfront Kona Condo with Ocean Views, Pool & Hot Tub?

Dette lejlighedskompleks i Holualoa Village ligger på stranden, mindre end 2 km fra Magic Sands Beach og Kailua-Kona Beaches. Derudover ligger Honl's Beach og Sadie Seymour Botanical Garden ca. 3 km derfra.

Anmeldelser

9,4

Enestående

Anmeldelser vises i kronologisk rækkefølge og har gennemgået en modificerings- og verificeringsproces, medmindre andet er angivet.
Få mere at videÅbner i et nyt vindue
Bedømmelse på 10 − Fremragende. 10 af i alt 14 anmeldelser
Bedømmelse på 8 − Udmærket. 3 af i alt 14 anmeldelser
Bedømmelse på 6 − Okay. 1 af i alt 14 anmeldelser
Bedømmelse på 4 − Dårligt. 0 af i alt 14 anmeldelser
Bedømmelse på 2 − Forfærdeligt. 0 af i alt 14 anmeldelser

9,4/10

Rengøring

8,0/10

Faciliteter

6,0/10

Overnatningsstedets tilstand og faciliteter

9,6/10

Indtjekning

9,8/10

Kommunikation

9,6/10

Området

9,2/10

Annoncens rigtighed

Anmeldelser

Fra en partnerside

8/10 Godt

Melissa C.

Would stay again!

The location is great!! The view is fantastic! The layout of the home didn’t offer a lot of privacy but everything else makes up for it. The beach supplies we could borrow were amazing! We had a great time and would love to come stay again.
Fra en partnerside

6/10 Okay

Christine P.

Great ocean view

The condo is right in the ocean.
Fra en partnerside

10/10 Fremragende

Kimberly B.

Kona beach condo

We’ve stayed in quite a few rental condos and this was definitely one of the nicest. It was exceptionally clean, the linens were fresh, and we had everything we needed. It was quite large and spacious. The view was superb. I spent hours on the balcony watching the waves and surfers. We were steps from the beach and enjoyed sitting in the clear, warm water.
Fra en partnerside

10/10 Fremragende

Daniel S.

Paradise

The best view of the world at your doorsteps!
Overnattede 21 nætter i februar 2022
Verificeret

10/10 Fremragende

Michael R.

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Family Trip

Property was right on the beach. You could watch surfers every day from the deck and enjoy the watching the waves. There were a lot of close by activities.
Overnattede 3 nætter i januar 2023
Verificeret

10/10 Fremragende

Kelley A.

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed

Excellent location - right on the water

Only stayed one night - waiting for another place to open up. But... after staying here one night I wished my entire stay would have been here. Location is great. Unit was right on the water. Beautiful view of the Ocean. Good spot for swimming and snorkeling. I would definitely stay here again - next time for my entire trip.
Overnattede 1 nat i marts 2021
Fra en partnerside

10/10 Fremragende

Mollie R.

Beachside home

Beautiful home, only downside is there’s no AC
Overnattede 1 nat i januar 2022
Fra en partnerside

10/10 Fremragende

Lyndell F.

Great Location

We enjoyed staying in this unit. It was close enough to downtown Kona for shopping, eating, and tours, yet far enough away to be out of the hustle and bustle of the centre of town. We loved having the lanai so close to the water. It was great for sunsets, and relaxing listening to the waves. We even got to see a traditional Hawaiian memorial one day and a surf completion another day! The condo had everything we needed, had plenty of room and was quiet.
Overnattede 10 nætter i januar 2023
Verificeret

10/10 Fremragende

Marine J.

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed
This condo was immaculate, beautiful, and in an insanely beautiful location on the ocean! We looked forward to watching the surfers from the lanai with our morning coffee every day. Definitely one of the highlights of this place! The main bedroom on the ocean side was super comfy and large with the ocean breezes and sounds to lull you to sleep, and controllable by opening or closing the large sliding glass door. The small bedroom on the street side was comfortable enough - nice bed and bedding, large dresser, nicely decorated, closet with plenty of hangers. The street noise was the only issue. And closing the louvered glass windows was not enough to dampen it. Earplugs will do the trick though so don’t let that deter you. There was plenty of covered parking available with the parking pass; the kitchen was well-appointed with tons of dinnerware and small appliances for everything you need; plenty towels and enough supplies to get you started, plus there’s a small store right across the street to buy any little things you might need. We ended up going into town to buy salt, pepper, and cooking oil as they were not provided but it wasn’t a big deal. We loved every minute of our stay here and would not hesitate to do it again!
Overnattede 9 nætter i maj 2026
Fra en partnerside

10/10 Fremragende

Cherie P.

***** Experience

The stay was exceptional. It was evident that the owner takes great pride in maintaining the property, as their thoughtfulness was apparent in the welcome gift, updated amenities, and additional items for their guests to enjoy, such as snorkel gear, beach chairs, coolers, umbrellas, and beach toys. It was clear that the owner has taken meticulous care of the property. Sitting out on the lanai watching the surfers, the sea turtles, and the waves crashing on the rocks is a relaxing experience.
Verificeret

8/10 Godt

John G.

Synes godt om: Indtjekning, kommunikation, beliggenhed

Nice place to sleep. Broken and old.

Lots of items need attention. Smoking from other condo personnel was an issue. Internet connection was also an issue.
Overnattede 7 nætter i april 2021
Verificeret

8/10 Godt

Melissa

Synes godt om: Rengøring, faciliteter, kommunikation
For whatever reason the primary bath’s shower was not connected to cold water. Older layout/design style offers little privacy in the primary bedroom. The condo was completely stocked with every beach item you could think of, it was absolutely fantastic!! Chairs, snorkels, pfd’s for a variety of sizes, boogie boards, a surfboard!! I even saw sand toys and a cooler. The price at the time of our booking was fantastic- we were able to stay a few more days with how this fit into our budget. Vacasa isn’t my fav booking group, but the local front desk staff were fantastic! (Vacasa allows 3 trash bags for a booking of 5 people & 7 days, but local staff had extras for us.)
Overnattede 6 nætter i juni 2025
Verificeret

10/10 Fremragende

Shannon F.

Synes godt om: Rengøring, indtjekning, kommunikation, beliggenhed, annoncens rigtighed
Overnattede 11 nætter i juni 2025
Verificeret

10/10 Fremragende

Abraham

Overnattede 4 nætter i juli 2024

Om værten

Din vært

Værtens profilbillede
Fortæl os, hvordan vi kan forbedre vores hjemmesideGiv feedback